Başarıya İlk Adım: Hayattaki Amacımızı Bilmek!

Hiçbir şey, hayattaki amacımızı bilmek kadar önemli değildir. Amacımızın ne olduğunu keşfetmek için aktif bir çabaya girmezsek, hayatımızı yanlış şeylerin peşinden giderek harcarız. 

Amacımızı tanımlamak ve belirgin bir hale getirmek için kendimize bazı soruları sormalıyız:

  • Neyi arıyorum? Hepimiz, kalplerimizde güçlü arzular ve duygular taşırız. Bazı insanlar henüz bir çocuklarken, ileride ne olacaklarını bilirler; bazılarının ise ne olacaklarını keşfetmeleri hayatlarının yarısını alır. Önemli olan, bir amacımızın olduğunu bilmektir, ihtiyacımız olan da onu bulabilmektir.
  • Niçin yaratıldım? Hepimiz farklıyız. Hepimize bahşedilmiş olan yetenekler, bilgiler ve tabii ki farklı gelecekler var. Hayatta yapabileceğimiz en büyük hata, bir başkası gibi olmaya çalışmaktır. Etraflıca düşündüğümüz zaman, benzersiz yeteneklere, kaynaklara ve fırsatlara sahip olduğumuzu fark ederiz. Eğer, bunları tanır ve kalbimizin arzularını keşfedebilirsek, hayatımızın amacını bulmamız da çok kolay bir hale gelir.
  • Potansiyelime inanmalı mıyım?  Doğal bir potansiyelimiz olduğuna inanmıyorsak, ona ulaşmak için bir çaba göstermiyoruz demektir. ABD başkanlarından Roosevelt: “Nerede olursan ol, ne yaparsan yap. Yapabildiğini yap, sahip olabildiğine sahip ol. Eğer, hayatının amacını göremezsen, hayattan hiçbir şey bekleyemezsin” demiştir.
  • Ne zaman başlamalıyım? Bazı insanlar günlük olarak yaşarlar ve hayatlarına başkalarının müdahele etmesine izin verirler. Hiçbir zaman, hayatlarının gerçek amacını sorgulamazlar. Diğerleriyse, hayatlarının amacını bildiklerinden, başkalarının onlara müdahele etmesine asla izin vermezler. Ancak onlar da hedefe doğru yürümeye başlayabilmek için bir ilham ya da izin veya davet beklerler. Eğer bu bekleme işi çok uzun sürerse de hiçbir zaman harekete geçmezler. O zaman “Ne Zaman Başlamalıyım?” sorusunun cevabı : “Hemen, şimdi!” olmalıdır.

Bir sonraki konu olarak “En Yüksek Bireysel Potansiyele Ulaşmak” için gereken şeyleri konuşacağız.

Sizin başarınıza…
Kaynak: John C. Maxwell, Başarı 101, “Bölüm 1″ (İstanbul: Arıtan Yayınevi, 2011)

2 Yorum Başarıya İlk Adım: Hayattaki Amacımızı Bilmek!

  1. Pingback: Başarı Yolculuğunda Faydalı Tohumlar Ekmek | HARAT.NET

  2. Pingback: Başarı Nedir? | HARAT.NET

Bir yanıt yazın